Return to site

Diesel vs benzyna - co jest trwalsze i tańsze w eksploatacji?

Pasjonaci motoryzacji dzielą się na dwie grupy - na zwolenników diesla oraz zwolenników benzyny. Każdy z przedstawicieli tych grup może przedstawić swoje twarde argumenty. Jaka jest nasza opinia? W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę te dwa silniki, przedstawimy charakterystykę i korzyści każdego z tych rozwiązań.

części do Audi A6
Wydatki na paliwo

W obecnym czasie ceny paliwa benzynowego oraz oleju napędowego mocno się wyrównały. Warto jednak pamiętać, że sam diesel potrafi spalić nawet 30% mniej paliwa, zatem w zestawieniu kosztów związanych jedynie ze spalaniem, wysokoprężne jednostki wygrywają zdecydowanie.

Koszty części i napraw

Warto jednak pamiętać, że eksploatowanie samochodu to nie tylko wydatki na paliwo. Biorąc pod uwagę ceny części diesel wypada jednak znacznie gorzej. Przede wszystkim jednostki te różnią się od siebie pod względem konstrukcji. W przypadku silnika benzynowego pompa paliwa ma o wiele prostszą budową i wykorzystuje świece iskrowe, które są tańsze od żarowych stosowanych w dieslu. Nie ma również koła dwumasowego sprawiającego bardzo dużo problemów oraz filtra DPF, który z czasem najzwyczajniej może się zapychać i skierować nas do serwisu, gdzie z pewnością pozostawimy dużą sumę pieniędzy.

Innym mankamentem diesla, szczególnie w naszej sferze klimatycznej, są problemy z odpalaniem, co wynika z faktu, że zanim silnik zacznie pracować świece żarowe muszą się nagrzać (w silniku benzynowym wystarczy iskra). Ponadto olej napędowy osiąga temperaturę roboczą o wiele wolniej.

Pozwala to wysnuć wniosek, że w przypadku zakupu starszego samochodu, które są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju usterki, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zakup samochodu z silnikiem benzynowym.

Co na obronę diesla?

Istnieje jednak silnik, który pomimo upływu lat charakteryzuje się niebywałą trwałością i dość niskimi kosztami eksploatacji. Mowa tutaj o legendarnym 1.9 TDI. Części do Audi A6 z tym silnikiem są niezwykle tanie, a same naprawy nie powinny być aż tak dużym wydatkiem.

 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że silnik diesla wykazuje dużą żywotność pod warunkiem, że będzie samochód będzie pokonywał długie trasy np. na autostradach. Dodatkowym plusem może być charakterystyka silników wysokoprężnych - moment obrotowy jest o wiele wyższy i dostępny na niskich obrotach. Dzięki temu diesel mówiąc potocznie “lepiej się zbiera”.

 

Należy także pamiętać, że każdy model charakteryzuje się własną wydajnością i bezawaryjnością. Na rynku znajdują się samochody z silnikiem benzynowym, które często trapią kosztowne usterki, a z drugiej strony znajdziemy pojazdy z jednostką wysokoprężną, która słynie z niezawodności.